1maud 1maud
1994
BLOG

Pytam Jana Krzysztofa Bieleckiego

1maud 1maud Gospodarka Obserwuj notkę 40

Zanim padną pytania, musze nakreślić bardzo pobieżnie tło sytuacji o czasach, których owe pytania dotyczą.

Kiedy w 1990 roku odbierałam swój pierwszy w życiu business plan widniał na nim podpis Jana Krzysztofa Bieleckiego i firmy Doradca w Sopocie której był szefem.

W tamtym czasie byłam pod wrażeniem narzędzi stosowanych w firmie Bieleckiego, niedostępnych w innych miejscach w Polsce. Firma Doradca specjalizowała się w analizie ekonomicznej w stylu zachodnim i jako jedna z niewielu ( nie wiem nawet czy najpierw nie jako jedyna w Polsce) od 1985 oferowała potencjalnym kapitalistom w Polsce możliwość wykorzystania na co dzień tych narzędzi stosowanych przy analizach opłacalności inwestycji.

Doradca powstał w formie Spółdzielni w 1985 z inicjatywy prof. J.Majewskiego. W tym czasie Solidarność była stłamszona wskutek działań Stanu Wojennego. W polskiej gospodarce króluje jedyna słuszna doktryna ekonomiki socjalizmu, a dostęp do dorobku ekonomii kapitalizmu w praktycznym zastosowaniu mają tylko nieliczni i koncesjonowani.

Wszędzie obowiązuje system socjalistycznej księgowości oraz analizy ekonomiczne właściwe dla obowiązującego ustroju. O Kapitalistach i zachodnich inwestycjach bezpośrednich w Polsce przeciętny zjadacz chleba nawet nie marzył.

 

Mimo że od 1976 roku funkcjonują tzw. spółki polonijne to ograniczenia w postaci transferu zysków i wysokie podatki i nie zachęcały do bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ustawa o spółkach typu jonit venture(, z której dobrodziejstw skorzystałam w roku 1990) weszła dopiero w lipcu 1986 roku.

I praktycznie dopiero od tej daty tworzył się rynek na tworzenie business planów i doradztwa inwestycyjnego, które rozkwit nastąpił po 1991 roku wraz z kolejna zmianą ustawy.

Skąd zatem w roku 1985 twórcy tej formy spółdzielni byli przekonani o celowości oferty tego typu usług i do kogo ona była skierowana?

Skąd twórcy Spółdzielni czerpali wiedzę i skąd mieli narzędzia do stosowania w praktyce analiz właściwych tylko ekonomi politycznej kapitalizmu?

I wreszcie : proszę o wyjaśnienie takiej oceny roli gdańskich liberałów w kształtowaniu układu politycznego po 1989 roku :” Przesunęli akcenty - z przeszłości na współczesność. To właściwie najważniejsza ich zasługa. Odideologizolowali spory polityczne. Wprowadzili jako istotną kategorię programową rozumny pragmatyzm. Od samego początku wskazywali, że podstawą wszystkiego jest nowocześnie rozumiana gospodarka.

Myślę, że to właśnie było u nas strasznie potrzebne, żeby można było uwolnić się od krępujących nas Polaków psychologicznie, narzucanych przez historię ograniczeń. To właśnie chyba jest tajemnica sukcesu gdańskich liberałów..”Czy zgodzi się Pan, że jeśli owa ocena jest słuszna to tutaj możemy szukać źródeł „czarnej kreski”?

Te pytania frapują mnie od wielu już lat…..

http://www.ecgc.pl/home/prelegenci

http://www.pracorama.pl/rozmowy/art_80

1maud
O mnie 1maud

Utwórz własną mapę podróży.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka